
AI beszélgetések - ti kérdeztétek
2025.03.27.
Milyen kérdéseket beszélünk meg egy AI-val? Vajon könnyebben megbízunk benne az anonimitásunkban bízva, mint egy hús-vér szakemberben? Könnyebb-e levetkőznünk a gátlásainkat, a bennünk lévő ellenállásunkat az arctalanság, a kényelem, vagy bármilyen más illúzió miatt?
5 napja működik a Vendler AI.
A ChatGPT keretrendszere nem biztosít a számomra pontos adatokat, nem tudom ki-miről-mit beszélgetett, azt sem látom, hogy ki használta. A kommentek, a privát üzenetek és a személyes beszélgetések alapján valahol 100 körül lehet az aktív felhasználók száma. Ha pontos adatokat és beszélgetéseket nem is tesz hozzáférhetővé a program, a lefolytatott beszélgetéseket elemzi és ebből érdekes adatok jönnek elő.
Eddig ki, miért használta?
A témákat tekintve a beszélgetések 55-60%-a vállalkozói problémákról, karriert érintő - elindulás, újratervezés, elakadás, pozicionálás, önbizalom, értékesítés, időkeret, „miből élhetnék meg?” - kérdésekről szól. A maradék 45-40% pedig magánéleti, önismereti - hitelesség, párkapcsolat, döntésképtelenség, önértékelés, elengedés, kiégés, identitásválság - témákról.
Az AI elemzése szerint sok vállalkozói kérdés mögött valójában érzelmi dinamika húzódik meg (pl. megfelelési kényszer, „bizonyítani akarok apámnak”, stb.), míg a magánéleti dilemmák gyakran üzleti döntésekben csapódnak le (pl. nem tudok nemet mondani ügyfélnek, mert félek a visszautasítottságtól).
Érdekes a beszélgetések stílusának az elemzése is: a gyakorlati, célorientált hozzáállás kb. a felhasználók 40–45%-ra jellemző, ilyenkor sok a világos kérdés, konkrét dilemma, időkeret, döntési helyzet és kevés az érzelmi töltet. Gyakori szavak: hogyan, mikor, mit válasszak, hol kezdjem.
Az elmélkedő, önreflexív beszélgetések kb. a 35–40%-t teszik ki a párbeszédeknek, ilyenkor hosszabb bevezetés, képes nyelvezet, érzelmek, kérdések mögötti kérdések dominálnak és kevés konkrétum, a sok „érzésből dolgozom” van jelen. A kettő között billegő userek kb. 15–20%-ban vannak, az ilyen felhasználó egyszerre hoz be konkrétumot és mélyebb gondolatokat, de még nem tudja, melyik irányba mozduljon. Gyakori mondat: „csak gondolkodom, nem sürgős, de valahogy érzem, hogy kéne valami más”.
Leggyakoribb témakör az elemzések alapján toronymagasan az identitásválság és belső újrahangolás – különösen döntési helyzetekben. Ez nem csak vállalkozói vagy szakmai kérdésként, hanem mélyen személyes dilemmaként jelenik meg: „Amit eddig csináltam, már nem működik – de még nem tudom, mi jön helyette.” Ide tartoznak a váltás, elengedés, újratervezés, kiégés, bizonytalanság és önazonosság témái.
Kiváncsian várom a folytatást, hogy hogyan működik a Vendler AI., hogy mit gondoltok róla. Próbáljátok ki a prototípust és írjátok meg.
Sokat segítene. Nekem biztosan, de talán neked is.
Link az AI használatához: https://chatgpt.com/g/g-67e0273295f88191b5525e71180265f9-vendler-ai